Nedokonalost a skromnost.
Koncept Wabi-Sabi je velmi rozsáhlý a je téměř nemožné jej definovat v jediném článku. Řekněme, že je tento filozofický směr opakem neúsporné snahy o dokonalý život, jak v osobním majetku nebo vztazích, který velmi často vede ke stresu, úzkosti, depresi a ukvapenému úsudku.
Japonská filozofie nás povzbuzuje, abychom se soustředili na štěstí, které se skrývá v našem každodenním životě. Je to způsob života, který oceňuje a přijímá složitosti každodenního života a zároveň uctívá jednoduchosti.
V Zenové filozofii existuje sedm principů pro dosažení Wabi-Sabi.
- Fukinsei (asymetrie)
- Kanso (jednoduchost)
- Shibumi (podhodnocená krása)
- Shizen (přirozenost bez předstírání)
- Yugen (jemnost)
- Seijak (klid)
- Datsuzoku (volnost)
Nadčasová myšlenka Wabi-Sabi je pro nynější moderní život důležitější, než kdy jindy. Stále více hledáme smysl a naplnění nad materialismem. Koncept tohoto směru má kořeny v tradičním japonském čajovém obřadu.
Běžným vysvětlením Wabi-Sabi je příklad milovaného šálku, který praská, nebo se odštipuje pod vašimi rukami, kvůli jeho častému používání. Takové stopy připomínají pozorovateli, že nic není trvalé - i pevné objekty se mohou změnit, zničit, či stářím sejít.
Skvělým příkladem Wabi-Sabi v kreativitě je umění Kintsugi, kde je popraskaná keramika znovu spojena zlatým poprašným lakem a dává tak na obdiv, jak předvést krásu svého věku.